Roszczenia odszkodowawcze po kolizji w Niemczech
Polak, który został poszkodowany w wyniku kolizji w Niemczech ma prawo na własną rękę wybrać rzeczoznawcę samochodowego celem określenia wartości zniszczonego pojazdu oraz uzyskania pomocy technicznej w celu uzyskania odszkodowania. Bez profesjonalnej pomocy fachowców kolizja w Niemczech może nie wyjść na dobre osobie poszkodowanej, gdyż często poszkodowany kierowca (Polak) nie zna przepisów prawa niemieckiego.
Warto więc pamiętać, że oprócz odszkodowania z OC sprawcy mamy także prawo do innych roszczeń odszkodowawczych. Grono specjalistów (niezależny rzeczoznawca i adwokat) na pewno pomoże nam skutecznie wywalczyć wszelkie roszczenia należne po kolizji w Niemczech. Jako osobie poszkodowanej należeć nam się może m.in. zwrot kosztów rzeczoznawczych i adwokackich. Kolizja w Niemczech co prawda może nas narazić na koszty bezpośrednio związane z wypadkie, do których należą np. koszty odholowania auta, koszt biletów, noclegów na terenie Niemiec oraz transportu dodatkowego. Jednak jeśli wystąpimy o ich zwrot do ubezpieczyciela sprawcy i gdy przedłożymy w zakładzie ubezpieczeń oryginalne rachunki, które udokumentują konieczność poniesienia kosztów związanych z kolizją w Niemczech możemy liczyć na ich całkowity lub częściowy zwrot.
Ponadto, jako osoby poszkodowane nie z własnej winy, mamy także prawo do uzyskania kosztów przedmiotów materialnych, które uległy zniszczeniu podczas kolizji w Niemczech. Sprawa dotyczy w szczególności odzieży, sprzętu rtv, telefonu oraz bagażu. Mamy również prawo ubiegać się o zwrot kosztów postoju pojazdu powypadkowego na parkingu sprzeżonym lub w warsztacie, gdzie obowiązujące ceny za dobę są dość wysokie. Wszelkie dodatkowe koszty, o które będziemy się ubiegać, powinny być jednak udokumentowane należycie.
Poza tym pomoc prawną i techniczną mogą nam zapewnić fachowcy, którzy w naszym imieniu będą mogli występić o odszkodowanie po kolizji w Niemczech. Między innymi dlatego warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego i adwokata. Należy przy tym pamiętać również, że w przypadku wystąpienia szkody całkowitej w naszym pojeździe, kiedy będziemy mogli kupić i zarejestrować nowy pojazd, wydatki poniesione na rejestrację w określonych przypadkach również mogą podlegać zwrotowi. Podobnie jak koszty opłaconej akcyzy za nowonabyty pojazd. Polak po kolizji w Niemczech może także wystąpić o zwrot kosztów importu części, kosztów leczenia – w przypadku uszczerbku na zdrowiu, oraz zadośćuczynienia za utracone zarobki w czasie, gdy nie mógł wykonywać pracy zawodowej.