Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw wybiera leasing jako formę użytkowania samochodu. Jest to wygodna i prosta forma ponieważ właścicielem samochodu jest dalej firma leasingowa a wynajmujący tylko jego użytkownikiem. Nie zwalnia go to jednak z odpowiedzialności finansowej za spowodowane przez siebie szkody.
Należy pamiętać, że użytkownik ponosi odpowiedzialność tylko za szkody powstałe z jego winy, nie odpowiada za usterki spowodowane naturalnym zużywaniem się pojazdu lub powstałych z winy leasingodawcy. Dlatego też samochody oferowane w umowach leasingowych objęte są serwisem autoryzowanych dealerów samochodowych i tam użytkownik może bezpłatnie dokonywać bieżących napraw swojego pojazdu.
Samochody takie posiadają najczęściej pełny pakiet ubezpieczeń tj. OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej), AC (autocasco), GAP (ubezpieczenie wartości pojazdu), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Polisy takie wykupywane są najczęściej przez firmy leasingowe lecz ich koszty pokrywa użytkownik. Są one zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia pojazdu.
Umowy leasingowe zawierane są pisemnie i regulują wszystkie ustalenia pomiędzy leasingodawcą a użytkownikiem.
przykładowe leasingi: ING Lease, PKO Leasing, Millennium Leasing, Idea Leasing, Pekao Leasing, Volkswagen Leasing, Siemens Finanse, BNP Paribas Leasing