SIEĆ MIĘDZYNARODOWYCH RZECZOZNAWCÓW SAMOCHODOWYCH

Blog

Rzeczoznawcy i prawnicy pomogą! Wycena i likwidacja szkód- Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, UE! SPECJALIZUJEMY SIĘ W OCENIE USZKODZEŃ POJAZDÓW POWYPADKOWYCH. Wykonujemy kalkulacje kosztów naprawy w 21 językach, w tym niemieckim, angielskim, holenderskim, polskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, węgierskim, norweskim, słowackim, rosyjskim, rumuńskim itp. Nasze usługi oferujemy na terenie  Niemiec, Polski, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Włoch i Czech.Oferujemy Państwu nasze usługi eksperckie od raportów szkód OC, przez kompleksowe raporty szkód po rekonstrukcję wypadków.

Wypadek za granicą z winy Polaka

Wina Polaka w zdarzeniu drogowym za granicą – wypadek w UE

Polscy kierowcy, poruszający się po europejskich drogach pojazdami na polskich znakach rejestracyjnych coraz częściej stają się uczestnikami wypadków i zdarzeń drogowych za granicą. Nierzadko zdarza się również, że to właśnie polski kierowca zostaje uznany za winnego spowodowania wypadku lub kolizji drogowej, a tym samym nałożony zostaje na niego mandat i pojawia się obowiązek naprawienia szkody w pojeździe osoby poszkodowanej (współuczestnika wypadku).

Wina Polaka jako sprawcy wypadku lub zdarzenia drogowego za granicą może jednak być przypisana polskiemu kierowcy zupełnie niesłusznie. Zdarzyć się tak może choćby w przypadku, gdy Polak nie zna języka obcego i nie jest w stanie przedstawić Policji swojej wersji zdarzeń. W takich okolicznościach może się zdarzyć, że zagraniczni funkcjonariusze przyjmą za wiarygodne zeznania współuczestnika wypadku, który jak wiadomo może zeznawać na swoją korzyść. Dlatego warto pamiętać o tym, że gdybyśmy stali się uczestnikami wypadku drogowego za granicą musimy zadbać o to, aby błędnie nie uznano nas za winnych spowodowania zdarzenia drogowego.

Jeśli jednak po zdarzeniu drogowym za granicą uznana przez Policję zostanie wina Polaka (polskiego kierowcy) to istnieje możliwość dochodzenia swoich praw, która może być wyjątkowo skomplikowana. W sytuacji, gdy winą za spowodowanie wypadku komunikacyjnego za granicą obarczony zostanie Polak, który nie zgadza się z opinią Policji i współuczestnika wypadku, warto by do sprawy włączony został prawnik reprezentujący interesy polskiego kierowcy. Z pomocą prawną polski kierowca może próbować dochodzić swoich praw np. przed sądem, a także zlecić rzeczoznawcom samochodowym (np. z sieci MOTOEXPERT) wykonanie niezależnej rekonstrukcji przebiegu zdarzenia drogowego.

Wykonanie rekonstrukcji przebiegu zdarzenia drogowego może być wyjątkowo trudne i czasochłonne, gdyż jest mocno uzależnione od zawartości materiału dowodowego zebranego i zabezpieczonego w sprawie m.in. przez Policję. Dodatkowo koszt wykonania takiej rekonstrukcji może okazać się dla Polaka, którego uznano winnym spowodowania wypadku za granicą, zbyt wysoki. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy konsekwencje, jakie może przynieść orzeczenie winy Polaka to zlecenie wykonania niezależnej rekonstrukcji zdarzenia może okazać się dużo korzystniejsze aniżeli odpowiedzialność materialna względem poszkodowanego współuczestnika zdarzenia. Niejednokrotnie wykonanie rekonstrukcji przebiegu wypadku drogowego za granicą wykazuje brak jednoznacznej winy Polaka lub wskazuje na współwinę drugiego kierowcy.

Wypadek drogowy za granicą – Rekonstrukcja wypadku 

Wpisy

Leasing

Korzystanie z samochodu osobowego w

Transport

Po wypadku samochodowym, który miał

Leasing

Posiadając predyspozycje do tego, żeby

Leasing

Małe i średnie firmy coraz

MOTOEXPERT

MOTOEXPERT – Rzeczoznawcy Samochodowi w

MAPA STRON