Szkoda całkowita po wypadku samochodowym dotyczy pojazdów, których koszty naprawy są wyższe niż jego wartość rynkowa. Leasingobiorcy, którzy doświadczyli kiedykolwiek szkody całkowitej wynajętego pojazdu, nie wspominają pozytywnie zdarzeń z nią związanych.
Jakie konsekwencje niesie za sobą szkoda całkowita dla leasingobiorcy?
Postanowienia umowy leasingowej w jasny sposób odnoszą się do postępowania w przypadku wystąpienia szkody całkowitej pojazdu, który był jej przedmiotem. Zgodnie z przepisami prawa, w momencie szkody całkowitej pojazdu mechanicznego, umowa leasingowa wygasa.
W związku z wygaśnięciem umowy wiążącej strony leasingu, korzystający jest zobowiązany do spłaty reszty rat leasingowych, które byłyby opłacane gdyby umowa obowiązywała. Jest to nieuniknione zobowiązanie w stosunku do leasingodawcy, którego nie można się zrzec. Egzekwowanie spłat pozostałych rat leasingowych jest ryzykiem, z którym korzystający zapoznaje się podczas podpisywania umowy leasingowej.
Kwota rat do spłaty jest pomniejszona o wypłacone odszkodowanie oraz o wartość wykupu przedmiotu umowy. Wiąże się to z poniesieniem kosztów jednorazowo, aby wywiązać się rzetelnie z ustaleń zawartych w umowie leasingowej.