Małe i średnie firmy coraz częściej decydują się na zawarcie umowy leasingu samochodu, ponieważ przynosi to oczekiwane dla nich korzyści. Ważnym elementem jest wynegocjowanie dobrych warunków umowy, dzięki czemu raty leasingowe nie będą nadwyrężały miesięcznego budżetu firmy.
Bardzo znaczącą kwestią jest okres obowiązywania umowy leasingowej. Im będzie on dłuższy, tym bardziej prawdopodobne, że leasingobiorca będzie płacił niższe raty leasingowe. Z tym wiążą się również warunki, na których będzie można później samochód wykupić na własność. Warto zastanowić się czy po zakończeniu umowy firma będzie chciała podejmować się zakupu auta leasingowanego.
Zawierając umowę leasingową warto zwrócić uwagę na kilka znaczących zapisów. Mianowicie między innymi na kwotę wpłacaną przy podpisywaniu umowy, która stanowi konieczną do opłacanie opłatę początkową. Im jest ona wyższa tym niższe będą późniejsze raty miesięczne. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na to, aby przeznaczyć na ten cel większą sumę pieniędzy.
Dodatkowymi kosztami, które powinien ponieść leasingobiorca to kwestia ubezpieczenia samochodu będącego przedmiotem umowy leasingowej.