Wypadek w Niemczech
Każdy kierowca podróżujący za granicę zastanawia się z pewnością czy wypadek w Niemczech – nawet jeśli nikt w nim nie ucierpi – może mieć poważne konsekwencje dla jego uczestnika? Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy jedyną konsekwencją wypadku samochodowego za granicą może być i będzie konieczność naprawy uszkodzeń w samochodzie? Jako kierowca z pewnością chciałbyś wiedzieć, czy wypadek w Niemczech powoduje takie same obowiązki dla ciebie, jako kierowcy, jakie powoduje zdarzenie drogowe w Polsce? I czy musisz zawiadomić policję, służby ratunkowe oraz oznaczyć miejsce wypadku?
Odpowiedź na wiele z wymienionych powyżej pytań będzie brzmieć: TAK. Wynika to nie tylko z uwarunkowań i przepisów prawnych, ale przede wszystkim z faktu, że wielu z nas w sytuacji, gdy bierze udział w zdarzeniu drogowym, postępuje intuicyjnie i w bardzo podobny sposób. Dlatego też jeśli uczestniczymy w wypadku w Niemczech zwykle postępujmy tak samo, jak wtedy, kiedy do wypadku lub kolizji drogowej doszłoby na terenie naszego kraju czyli w Polsce. Jedyną dość wyraźną różnicą po wypadku samochodowym na terenie Niemiec może być jedynie fakt, że przyjeździe na miejsce zdarzenia służb policyjnych możemy mieć problem z komunikacją – szczególnie wtedy, gdy nie znamy języka niemieckiego.
Wypadek drogowy w Niemczech, do którego zostały wezwane służby ratunkowe, poza uszkodzeniem mienia czyli szkodą materialną może skończyć się dla nas również odniesieniem obrażeń cielesnych i np. pobytem w szpitalu. Jedną z ważniejszych różnic związanych z wypadkiem w Niemczech jest przysługująca nam, jako osobom poszkodowanym nie z własnej winy, możliwość skorzystania z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który wyceni wartość szkody i z pomocy prawnej adwokatów, którzy pomogą nam w dopełnieniu wszelkich formalności i będą nas mogli reprezentować w procedurze likwidacyjnej przez ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia, w celu uzyskania w naszym imieniu stosownego odszkodowania.
Dlatego też, jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie mogą być ewentualne konsekwencje wypadku w Niemczech, nie zapominaj o tym, że bardzo dużo zależy od rozmiarów wypadku oraz od tego, jakie szkody powstały w pojeździe i jakie obrażenia odnieśli kierowca i pasażerowie pojazdów. Wypadek drogowy w Niemczech, podobnie jak w innych krajach może mieć dla osoby poszkodowanej naprawdę bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też zdaniem wielu ekspertów niezwykle duże znaczenie ma to, aby przygotowując się do długiej podróży poza granice kraju, nie tylko dokładnie zaplanować samą trasę podróży, ale także jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, na pomoc jakich służb możemy liczyć, gdy staniemy się uczestnikami autowypadku na terenie Niemiec. Dodatkowo powinniśmy również zorientować się, jakie prawa nam przysługują, gdy to nie my byliśmy winni spowodowania zdarzenia drogowego oraz jakie dokumenty musimy ze sobą zabrać, aby nie ponosić np. wysokich kosztów hospitalizacji za granicą.