W myśl niemieckiego prawa auto zastępcze należy się każdej osobie poszkodowanej nie z własnej w wyniku wypadku lub kolizji drogowej na terenie Niemiec do czasu naprawy jego dotychczas używanego samochodu lub do czasu zakupu nowego pojazdu.
Wobec tego, że coraz częściej też się zdarza iż obywatele naszego kraju zostają poszkodowani w wypadkach lub kolizjach samochodowych na terenie Niemiec i korzystają z możliwości używania auta zastępczego do czasu naprawy swojego uszkodzonego samochodu lub zakupu nowego gdy auto zostało doszczętnie zniszczone i nie da się go już naprawić.
Warto wtedy zwrócić się po pomoc do rzeczoznawcow z MOTOEXPERT. Dysponują oni niezbędnymi kontaktami w branży, dzięki którym czesto uda Tobie sie wynajac nam auto zastępcze ( Calkowicie bezgotowko) na czas naprawy twego samochodu lub do czasu zakupu nowego pojazdu wedlug opinii technicznej rzeczoznawczej np. z MOTOEXPERT.
Korzystanie z auta zastępczego.
Powinniśmy pamiętać o tym że w myśl niemieckiego prawa poszkodowanemu na z własnej winy w wypadku lub kolizji samochodowej należy się możliwość korzystania z auta zastępczego którego koszt pokrywany jest czesto jedynie w 85% do 90% z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku. (Rzadko bywa ze koszt najmu auta zastepczego jest pokrywany w 100%. ) Jest to duże udogodnienie, ponieważ bardzo często zdarza się iż na skutek takiego wypadku jesteśmy przez jakiś czas pozbawieni możliwości użytkowania swojego pojazdu a niesie to za sobą nieudogodnienia. Z auta zastępczego możemy korzystać na czas naprawy naszego dotychczasowego samochodu tj. średnio od 3 – 10 dni. (wedlug opinii technicznej MOTOEXPERT). Czas ten może się jednak wydłużyć do dwóch miesięcy jeżeli okaże się ze nasze auto po wypadku lub kolizji drogowej nie nadaje się już do naprawy i zostaje orzeczona szkoda całkowita, wówczas z auta zastępczego możemy korzystać dłużej- do czasu zakupu przez nas nowego samochodu (wedlug opinii technicznej MOTOEXPERT). lub w przypadku aut specjalistycznych nawet wiele tygodni.
Informacje o powstałej wielkości powstałej szkody oraz orientacyjnym czasie naprawy uszkodzonego samochodu znajdziemy w fachowych opiniach technicznych wykonanych przez rzeczoznawców samochodowych z sieci MOTOEXPERT, którzy od lat zajmują się wykonywaniem profesjonalnach i precyzyjnych powypadkowych opinii po wypadkach lub kolizjach samochodowych na terenie Niemiec. Również coraz częściej dla obywateli np. z Polski , którzy zostają poszkodowani. W opiniach tych znajdziemy informacje o uszkodzeniach oraz o orientacyjnym terminie naprawy uszkodzonego samochodu i dniach i kosztach wypozyczenia auta zastepczego w Niemczech czy np. w Polsce.
W przypadku wypadków drogowych w Niemczech, poszkodowani mają do dyspozycji szczegółowo regulowany proces odszkodowawczy, który obejmuje możliwość wynajęcia samochodu zastępczego. Oto jak ten proces wygląda w świetle niemieckiego prawa i praktyk ubezpieczeniowych, z uwzględnieniem nowych informacji:
1. Prawo do pojazdu zastępczego: Poszkodowani mają prawo do wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy ich uszkodzonego pojazdu lub, w przypadku szkody całkowitej, na okres niezbędny do zakupu nowego samochodu.
2. Wartość ryczałtu za brak użytkowania: W niemieckich opinii technicznych rzeczoznawcy często wyszczególniają tzw. ryczałt za brak użytkowania samochodu zastępczego. Oznacza to, że już na etapie oceny szkody określona jest wartość, którą poszkodowany może zaoszczędzić na niekorzystaniu ze swojego pojazdu. Ta wartość może być potrącana przez ubezpieczyciela, maksymalnie do 20% kwoty odszkodowania.
3. Czas naprawy i okres na zakup nowego pojazdu: Rzeczoznawca określa również ilość technologicznej czasu naprawy uszkodzonego pojazdu. W przypadku szkody całkowitej, ekspert może również wskazać, ile dni przysługuje poszkodowanemu na zakupienie porównawczego pojazdu, co pozwala na lepsze zrozumienie, na jak długo można wynająć pojazd zastępczy.
4. Adekwatność klasy wynajętego pojazdu: Wynajmowany samochód zastępczy powinien odpowiadać klasie i typowi uszkodzonego pojazdu, aby uniknąć nadmiernych kosztów, które ubezpieczyciel może nie chcieć pokryć.
5. Dokumentacja i negocjacje: Poszkodowani powinni dokładnie dokumentować potrzebę wynajmu samochodu zastępczego i zachowywać wszelkie faktury oraz umowy najmu. W przypadku różnic zdań z ubezpieczycielem, negocjacje lub pomoc prawna mogą okazać się konieczne.
Podsumowując, proces odszkodowawczy w Niemczech w kontekście wynajmu pojazdów zastępczych jest dobrze zdefiniowany, a poszkodowani mogą korzystać z wytycznych rzeczoznawców MOTOEXPERT.
Uwzględnienie w opinii technicznej wartości ryczałtu za brak użytkowania oraz określenie czasu naprawy lub czasu na zakup nowego pojazdu są kluczowymi elementami, które pomagają zrozumieć i skorzystać z przysługujących praw.