WYPADEK SAMOCHODOWY W HISZPANII 

Opinia techniczna po wypadku drogowym na terenie Hiszpanii

 

Podróżujący za granicę samochodem kierowcy coraz częściej stają się uczestnikami wypadków samochodowych na terenie Hiszpanii. W wielu przypadkach wypadek samochodowy w Hiszpanii nie jest jednak spowodowany z winy np. niemieckiego czy polskiego kierowcy, gdyż jego sprawcą jest  kierowca poruszający się samochodowem na hiszpańskich znakach rejestracyjnych. Jeśli jednak w wypadku drogowym w Hiszpanii poszkodowany zostaje kierowca, którego pojazd uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, to ma on prawo do uzyskania należnego mu w tej sytuacji odszkodowania. Jeżeli wypadek drogowy w Hiszpanii wydarzył się bez winy poszkodowanego właściciela pojazdu to odszkodowanie powinno być wypłacone z OC sprawcy zdarzenia.

W sytuacji, gdy wypadek samochodowy miał miejsce w Hiszpanii, kierowca, który był jego uczestnikiem, musi pamiętać o tym, iż ma prawo dokonać likwidacji szkody komunikacyjnej powstałej w wyniku wypadku drogowego zarówno na terenie Hiszpanii, jak i w kraju swojego zamieszkania – decyzja generalnie należy do poszkodowanego. W niektórych przypadkach wskazane lub uzasadnione jest dokonywanie likwidacji szkody za granicą tj. bezpośrednio w hiszpańskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Istnieją jednak również przypadki, kiedy po wypadku samochodowym w Hiszpanii procedura likwidacyjna jest przeprowadzana w kraju zamieszkania osoby poszkodowanej, każdorazowo za pośrednictwem tzw. reprezentanta do spraw roszczeń.

W sutuacji, kiedy szkoda komunikacyjna po wypadku drogowym będzie likwidowana na terenie Hiszpanii, z pomocą osobie poszkodowanej może przyjść jedynie hiszpański ekspert techniki samochodowej. Sieć MOTOEXPERT i rzeczoznawcy należący do niej swoją pomoc techniczną są w stanie zaoferować osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych w Hiszpanii jedynie wówczas, gdy likwidacja szkody przebiegać będzie na terenie kraju zamieszkania poszkodowanego (Niemcy, Austria, Szwajcaria lub Polska). Gdy szkoda komunikacyjna, jaką spowodował wypadek samochodowy w Hiszpanii jest likwidowana w kraju zamieszkania osoby poszkodowanej to wyceny uszkodzeń jest w stanie dokonać rzeczoznawca samochodowy sieci MOTOEXPERT z regionu miejsca zamieszkania poszkodowanego.

Warto jednak zaznaczyć, że MOTOEXPERT dzięki współpracy z ekspertami prawnymi ma możliwość polecenia osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych w Hiszpanii pomocy prawnej, z jakiej mogą skorzystać poszkodowani dochodzący odszkodowania za wypadek samochodowy w Hiszpanii. Skorzystanie z usług sieci MOTOEXPERT jest jednak z reguły związane z poniesieniem przez poszkodowanego kosztów wyceny szkody po wypadku samochodowym w Hiszpanii.

Jeśli jednak chcą Państwo uzyskać więcej bliższych informacji na temat sposobów likwidacji szkody po wypadku samochodowym w Hiszpanii i zlecić naszej organizacji wycenę szkód powstałych za granicą (Hiszpania) uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny z centralą MOTOEXPERT pod numerem: +49 0911 9646 455. Nasi konsultanci i rzeczoznawcy chętnie udzielą Państwu niezbędnych informacji na temat procedury działania i zasad pomocy, jaką nasza sieć jest w stanie zaoferować kierowcom, którym przydarzył się wypadek samochodowy w Hiszpanii. Zapraszamy!

 

Szkoda komunikacyjna w Hiszpanii – Opinia techniczna po wypadku w Hiszpanii

*Wyżej wymieniony tekst nie jest poradą prawną a jedynie odzwierciedla nasze praktyczne doświadczenie.  Aby upewnić się co do stanu prawnego każdorazowo niezbędna jest porada prawna, np. prawnika z listy prawników współpracującym z siecią MOTOEXPERT.