Postępowanie w przypadku wypadku samochodowego na terenie Niemiec jest w zasadzie takie samo jak w innych państwach – jest ono połączeniem określonych zasad oraz zdrowego rozsądku, jaki należy zachować w takiej sytuacji:
- Zawsze w sytuacji wypadku samochodowego należy się zatrzymać, wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne, a opuszczając samochód zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
- W sytuacji, gdy w wyniku wypadku jakieś osoby są poszkodowane, należy im niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy, pomóc im opuścić samochód i przetransportować w bezpieczne miejsce. Należy wezwać samemu lub z pomocą innej osoby niemieckie pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer 112 lub 19222 oraz policję (nr – 110). Zawsze w przypadku, gdy są ofiary śmiertelne nie należy nic ruszać, tylko czekać na przyjazd policji. Należy pamiętać, że nieudzielenie pomocy jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność prawna.
- Należy tak szybko, jak to możliwe zabezpieczyć miejsce wypadku tak, aby uszkodzone samochody nie stwarzały bezpośredniego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego; należy jeżeli jest to możliwe usunąć z drogi uszkodzone w wypadku samochody, ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Można też zwerbować do pomocy innych uczestników ruchu drogowego.
- Wezwanie policji do wypadku samochodowego w Niemczech nie jest konieczne, jeżeli nie ma osób poszkodowanych i pomiędzy uczestnikami wypadku doszło do porozumienia, co do winy. Z drugiej strony warto jednak wezwać policję, bo doszło do wypadku za granicą. Natomiast wezwanie policji do wypadku jest konieczne, gdy są osoby poszkodowane, jeżeli zachodzi podejrzenie o dokonaniu przestępstwa, jeden uczestników znajduje się pod wpływem alkoholu lub nie ma porozumienia, co do winy. Wezwanej na miejsce wypadku policji należy dokładnie opowiedzieć o przebiegu zdarzenia. Jeżeli uczestnicy wypadku nie potrafią się porozumieć ze względu na nieznajomość języka, można zadzwonić do centrali sieci MOTOEXPERT, aby skorzystać z pomocy tłumacza.
- Aby ułatwić sobie proces likwidacji szkody należy spisać dane wszystkich uczestników wypadku, ewentualnie również wszystkich świadków. Powinniśmy pamiętać, że w myśl obowiązujących przepisów naszym obowiązkiem jest również podanie swoich danych innym uczestnikom wypadku.
- Należy pamiętać o tym że nierozsądne jest podpisywanie jakichkolwiek dokumentów, szczególnie w języku niemieckim, bo może się okazać, że będą to dokumenty w jakiś sposób nas obciążające.
- Jeżeli samochód na skutek wypadku jest niesprawny i nie nadaje się do dalszej drogi, należy wezwać pomoc drogową w celu odholowania go na najbliższy parking. Koszt takiej usługi jest dla poszkodowanych Polaków dość wysoki, bo może się wahać między 150 a 400 euro dla samochodów osobowych oraz nawet 1200 euro w przypadku samochodów ciężarowych. Do tego trzeba doliczyć koszt postoju samochodu na parkingu, który wynosi średnio między 5 a 30 euro na dzień.
Tak wysokich kosztów można uniknąć, jeżeli zleci się holowanie uszkodzonego samochodu jednej z ponad 330 pomocy drogowych współpracujących z siecią MOTOEXPERT gdyż nie oczekują oni natychmiastowej zapłaty, lecz za pomocą cesji wierzytelności rozliczają się bezgotówkowo bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym sprawcy wypadku.